Obsah
Pokuty za černý odpad jdou do tisíců korun
„Odkládání odpadu mimo místa k tomu určená není bohužel ničím neobvyklým, i přesto, že je toto jednání kvalifikováno jako přestupek proti veřejnému pořádku, navíc se značným finančním postihem," potvrzuje mluvčí domažlické městské policie Věra Říhová.
Strážníci černé skládky nebo odpad vedle sběrných nádob registrují téměř denně.
„Odpad je často zasunut mezi kontejnery nebo je zastrčený za nimi, aby nebyl na první pohled patrný. Na odlehlejších místech města se naši strážníci setkávají také s černými skládkami domovního, stavebního nebo jiného odpadu. Je evidentní, že řada přestupců, kteří se rozhodnou s odpadem takto naložit, si své protiprávní jednání uvědomuje a odpad uložený mimo nádoby se snaží zakrýt nebo umístit na málo frekventované místo," popisuje velitel Městské policie Domažlice Petr Kubal.
Mimořádný úklid prostranství u kontejnerů přináší zvýšené náklady a nároky na čas zaměstnanců Domažlických technických služeb.
„Ročně jde o částku v řádech statisíců, navíc naši lidé by mohli stihnout jinou práci, kdyby nemuseli uklízet nepořádek okolo kontejnerů," uvedl ředitel DTS Jaroslav Zavadil.
Strážníci při dohledávání nepořádníků používají moderní technologie – kamery a fotopasti. Městský dohledový kamerový systém mnoho sběrných míst monitoruje. V místech, kde kamery nejsou, používají strážníci fotopasti, které stejně jako kamery nahrávají videozáznam nebo pořizují fotografie.
„Určení a vyhledání pachatele přestupku je tedy díky místní a osobní znalosti strážníků pouze otázkou času – pachatel je následně předvolán na služebnu Městské policie Domažlice k podání vysvětlení," zmiňuje Říhová.Výsledkem jednání na strážnici je pak bloková pokuta nebo postoupení věci příslušnému správnímu orgánu.
„Ani jeden způsob není pro pachatele právě levnou záležitostí – v blokovém řízení je možné udělit pokutu do výše 5 000 korun, čehož také strážníci využívají," připomněla Říhová.
„V případě správního řízení může být pokuta vyměřena až do výše 50 tisíc korun. Novela zákona o přestupcích, účinná od 1. října 2016, umožňuje správnímu orgánu v případě opakovaného spáchání daného přestupku uložit ještě vyšší sankci, a to až 75 000 Kč. Tato možnost je dána spuštěním evidence přestupků, díky které je recidivu možné nejen snadno posoudit, ale především adekvátně postihnout," varoval velitel Kubal. V posledním říjnovém týdnu strážníci několik osob pokutovali za uložení odpadu mimo nádoby na separovaný odpad například ve Švabinského a Rohově ulici.
„Krabice a plasty se tady válí skoro každý týden. Kolikrát se přes ně špatně dá dojít i k samotnému kontejneru," říká Dana Lokvencová ze sídliště Kozinovo Pole s tím, že problém způsobují i přeplněné nádoby, do kterých se často nevejde další odpad.
Autor: Josef Babor
Poslední aktualizace: 3. 11. 2016 0:00