Obsah
Domažličtí psi musí být očipovaní

Pes musí být na vodítku, říká vyhláška. Pejskař nesouhlasí.

V Domažlicích někdo na ulici vyhodil fenu a osm štěňat

Strážníci odchytili nutrii

S povinným čipováním někteří pejskaři nesouhlasí

Domažličtí strážníci odchytávají psy i užovky

Městská policie Domažlice upozorňuje na volné pobíhání psů

Pohyb psů a jiných zvířat na veřejných prostranstvích řeší zejména zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, který umožňuje obcím, jakožto územním samosprávným celkům, upravit si problematiku toulavých a opuštěných zvířat podle svých potřeb pomocí obecně závazné vyhlášky. Město Domažlice této zákonné možnosti využilo a již od roku 2005 je platná a účinná Obecně závazná vyhláška města Domažlice č. 6/2005 o pohybu psů a jiného zvířectva na veřejných prostranstvích k zabezpečení místních záležitostí místního pořádku, jejíž kontrola a případné postihy za porušení zde uvedených povinností jsou v působnosti Městské policie Domažlice. Tato vyhláška zakazuje volné pobíhání psů či jiných zvířat na vymezených veřejných prostranstvích na katastrálním území města Domažlice. Pes se na území města dle této vyhlášky nesmí nikdy pohybovat bez doprovodu majitele či jiné osoby a povinností této osoby je vést psa vždy na vodítku. Kromě povinnosti vedení psa na vodítku, příp. nasazení náhubku psům služebních a bojových plemen, je osoba vedoucí psa dále povinna zajistit úklid veřejného prostranství od případných exkrementů. Volně pobíhající pes může někoho pokousat, může na někoho skočit, tím osobě ušpiní, nebo poškodí oděv, případně může osobu povalit na zem a ta se může zranit. Volně pobíhající pes může také způsobit dopravní nehodu, poškodit cizí majetek tím, že něco někde poškrábe nebo rozkouše. Výčet různých negativ však může být daleko širší – proto strážníci Městské policie Domažlice provádějí v rámci své činnosti také odchyt těchto volně pobíhajících psů, kteří jsou následně umístěni do záchytných kotců, které však nejsou útulkem – slouží pouze pro dočasné umístění psů, odchycených na katastrálním území města Domažlice. Je zcela evidentní, že dospělý člověk se zvířeti snáze ubrání, ale jsou zde také děti a starší občané, kteří jsou na tom s obranou hůře.
Majitelé domácích zvířat by proto vzhledem ke všem výše uvedeným skutečnostem měli zvážit, zda zabezpečení jejich zvířete je opravdu dostačující a nemohou se tak jeho případným útěkem dostat do kolize s výše uvedenými zákonnými normami, či podzákonnými právními předpisy, jejichž porušení s sebou může přinést také postih za přestupek, případně i trestný čin, obojí z nedbalosti.
Na Valše je jedenáct nových psů bez domova

Domažličtí strážníci odchytávají psy, užovky i berana

Domažlice – Více odchycených psů než v loňském roce mají na svém kontě domažličtí strážníci. Kromě nich se občas dostanou i k odchytu jiných živočichů.
Domažličtí hasiči a strážníci odchytávali berana

Domažlice – Beran na výletě uprostřed města. Kuriózní zásah mají za sebou profesionální hasiči a městští strážníci. Odchyt zvířete je zaměstnal hned ve dvou dnech.